هواشناسی چوپانان - پیش بینی فصلی بارش (بهار92)
شهر من کویر وطنم چوپانان

پیش بینی فصلی بارش (بهار92)

پنجشنبه 10 اسفند 1391 09:32

نویسنده : بهزاد
ارسال شده در: پیش بینی فصلی ،

 

اداره کل هواشناسی استان اصفهان

اداره پیش بینی و هشدار سریع

                                                                        اداره هواشناسی چوپانان

 

 پیش بینی فصلی بارش، دما هوا طی ماههای اسفند91- فروردین 92 اردیبهشت 92

 

مقدمه:

بررسی بارش‌های دریافتی از ابتدای سال زراعی تا کنون نشان می‌دهد که بهترین بارش‌ها مربوط به نیمه دوم پاییز 91 ( ماه‌های آبان و آذر) و به‌واسطه فعالیت سامانه‌های جنوبی یا حنوبی مدیترانه ای بوده که به‌صورت باران و برف دریافت شده است. از ابتدای سال زراعی تاکنون میانگین بارش برای مرکز استان حدود 121 میلی‌متر، جنوب 125 حدود میلی‌متر، نواحی غربی حدود 303 میلی‌متر، شرق حدود 77 میلی‌متر، شمال استان 87 میلی‌متر بوده است.

          

 

 

 

مقایسه بارش از ابتدای سال زراعی تا کنون نسبت به سال گذشته :

 

بررسی میزان بارش‌های دریافتی تاکنون نشان می‌دهد که افزایش بارش در اکثر مناطق استان به‌جز در مناطق شمال‌شرق و شرق استان وجود داشته است. در حال حاضر میانگین افزایش بارش در نواحی غرب استان حدود 7 درصد، جنوب 22 درصد، شرق حدود 5 درصد، شمال‌غرب 41 درصد،  شمال استان 4.5 درصد و مرکز 11 درصد می‌باشد. در مجموع نواحی شمال‌غرب استان بیشترین افزایش بارش و نواحی شرق کمترین افزایش بارش نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهند.

 

 

 

  

 

مقایسه بارش از ابتدای سال زراعی تا کنون نسبت به مفدار بلند مدت :

 

بررسی میزان بارش‌های دریافتی تاکنون نسبت به مقداربلند مدت نشان می‌دهد که در اکثر مناطق استان بارش در حد نرمال بوده است. نکته قابل توجه که می‌توان به آن اشاره کرد این است که نواحی غرب و سرچشمه‌های آبی استان و نقاط بالا دست که تامین کننده آب زاینده رود هستند کمترین افزایش بارش را داشته‌اند و حتی در چلگرد کاهش بارش نسبت به بلند مدت به چشم می‌خورد‌. میزان میانگین افزایش بارش نسبت به بلند مدت در نواحی غرب 14 درصد، جنوب 47 درصد ، شرق 59 درصد ، شمال غرب 35 درصد، کاشان 23 درصد و مرکز استان 65 درصد می‌باشد. در مجموع می‌توان به این نکته اشاره کرد که گرچه بارش‌های دریافتی از ابتدای سال زراعی تاکنون بارش‌های قابل ملاحظه‌ای بوده ولی از نوع بارش‌های موثر که بتواند مشکلات آبی استان در بخش آب حل کند نبوده است.

 

 

        

پیش بینی فصلی :

همبستگی شرایط موجود با ویژگیهای دور پیوند جوی و همچنین خروجی مدل‌های عددی وضع هوا نشان می‌دهد که شاخص دور پیوندی ENSO در فاز خنثی (بیش از 90 درصد ) است و شاخص اطلس شمالی NAO نیز در هفته‌های آینده در فاز مثبت و شاخص نوسان قطبی AO در فاز مثبت می‌باشد که عوامل بالا در مجموع به‌عنوان یک واداشت سینوپتیکی در راستای کاهش بارش عمل می‌کنند. لذا شرایط بارش‌های مساعد و قابل ملاحظه تا پایان زمستان 91 مهیا نمی‌باشد. فعالیت سامانه‌های جوی عمدتاً از پایان اسفندماه و طی فروردین 92 خواهد بود.

 پیش‌بینی می‌شود میزان بارش در سطح استان در طی اسفند 91 کمتر از نرمال‌، فروردین ماه 92 نرمال و متمایل به کمتر از نرمال و طی اردیبهشت 92 کمی کمتر از نرمال خواهد بود.  مجموع بارش طی سه ماه آینده (اسفند 91-فروردین و اردیبهشت 92)  نرمال و متمایل به کمتر از نرمال است.

نکته قابل توجه: با توجه به بارش دریافتی تاکنون و همچنین بارش‌ها طی ماه‌های آینده، شرایط خشکسالی از نوع هیدرولوژی و خشکسالی کشاورزی به‌طور محسوس بر روی استان انتظار می‌رود.

 

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 10 اسفند 1391 09:38شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات