هواشناسی چوپانان - طبقه بندی ایستگاههای هواشناسی:
شهر من کویر وطنم چوپانان

طبقه بندی ایستگاههای هواشناسی:

یکشنبه 19 شهریور 1391 15:11

نویسنده : بهزاد
ارسال شده در: هواشناسی تخصصی ،

طبقه بندی ایستگاههای هواشناسی:

ایستگاههای هواشناسی بر حسب اینکه بمنظور بررسی پیش بینی اوضاع جوی و یا مطالعه آب و هوای منطقه مورد استفاده قرار گیرند به دو دسته تقسیم می شوند؛

الف : ایستگاههای سینوپتیک ؛

در این نوع ایستگاهها پارامترهای جوی در فواصل یک یا دوساعته ثبت و به مرکز ارسال می شوند.از روی همین اطلاعات است که پیش بینی های هواشناسی صورت می گیرد.این ایستگاهها اغلب در مراکز استان یا شهرهای مهم استقرار یافته اند.ایستگاههای سینوپتیک خود به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام وظایف خاصی را برعهده دارند که عبارتند از:

1-      ایستگاههای سینوپتیک سطح زمین و دریا و اقیانوسها ؛ که عوامل جوی نزدیک به خود را اندازه گیری می کنند.در این ایستگاهها مقدار دمای هوا و خاک، بارندگی، تبخیر، رطوبت نسبی، جهت و سرعت باد ومقدار پوشش ابر اندازه گیری شده که در کنار وضع هوا، ثبت و گزارش می شوند.

2-      ایستگاههای جو بالا؛ که اطلاعات این ایستگاهها بوسیله رادیو سوند تهیه می شوند.رادیو سوند دستگاهی است که برای سنجش عناصر مختلف جوی، از قبیل فشار، درجه حرارت، رطوبت و سمت و سرعت باد در ارتفاعات بالا به کار گرفته می شود و از دو قسمت تشکیل می شود: قسمت «سنجش» و قسمت «فرستنده»که حاصل اندازه گیری پارامترها را به گیرنده زمینی منتقل می کند. معمولأ رادیوسوند را به زیر بالنهای هواشناسی که از گاز هیدروژن پر شده است می بندند و آنرا رها می کنند تا ارتفاع 20 تا 30 کیلومتری صعود کنند.ارتفاع صعود بالونهای هواشناسی از یک طرف به مرغوبیت جنس بالن و از طرف دیگر به شرایط جوی بستگی دارد. رادیو سوند را هم گاهی بوسیلهٔ هواپیما و گاهی بوسیلهٔ راکت به جو می فرستند.رادیو سوند در تمام مراحل صعود ،ارقام مورد سنجش از رادیو سوند به ایستگاه زمینی مخابره می شود. بعد از رسیدن به ارتفاع معین، بر اثر کاهش تدریجی فشار، حجم بالن به حدی بزرگ شده که باعث انفجار آن می گردد.در این حال رادیو سوند بوسیله چتری که در آن تعبیه شده است به سطح زمین برمی گردد.

3-      ایستگاههای خودکار؛ این ایستگاهها قادرند عوامل مختلف جوی در سطح زمین را بطور خودکار اندازه گیری و در فاصله دورتری ((REMOTE در دسترس کاربر قرار دهد.

ب –شبکه ایستگاههای کلیماتولوژی:

این ایستگاهها پارامترهای جوی را روزانه در سه نوبت در ساعات معین ثبت و به صورت ماهانه به مراکز ارسال می نمایند. ایستگاههای کلیماتولوژی خود به سه دسته تقسیم می شوند؛

1-      ایستگاههای اقلیم شناسی

2- ایستگاههای کشاورزی؛ این ایستگاهها همانند ایستگاههای کلیماتولوژی هستند که علاوه بر آن دیده بانی های فنولوژیکی (روابط بین چرخه زندگی گیاهان و حیوانات را با تغییرات محیط بررسی می کند) نیز انجام می شود.

1-   ایستگاههای باران سنجی؛

این ایستگاهها تنها ارتفاع بارندگی را اندازه گیری می کنند. به دلیل ساده بودن وسیله اندازه گیری و ارزش کم دستگاه ، تعداد آنها از سایر ایستگاهها خیلی بیشتر است و در بیشتر مناطق روستایی وجود دارند.بعضی از آنها به صورت باران سنج تجمعی یا توتالیزاتور بوده که در نقاط دور افتاده و مشکل از نظر دسترسی نصب می شوند.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic